Ekspert Yalitim ile kafanız rahat işiniz muazzam olsun...
14 Kasım 2019 - By :

Türkiye’de, elektrik üretim yatırımlarının lideri rüzgâr enerjisi

Türkiye’de bu yıl Ocak-Nisan döneminde devreye alınan 1268 MW’lık elektrik üretim kapasitesinin yüzde 51,5’i rüzgâr enerjisi santralleri kaynaklı oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, bu yılın ilk dört ayında 139 elektrik üretim ünitesi faaliyete başladı.

Bu ünitelerin toplam kapasitesi 1268 MW olarak hesaplanırken, rüzgâr enerjisi 652,3 MW’la toplam kapasitenin yarısından fazlasını oluşturdu.

Rüzgâr enerjisinde Çanakkale, İzmir, Van, Bursa, Aydın, Kırklareli, Hatay, İstanbul, Balıkesir ve Muğla en fazla yatırım yapılan iller arasında yer aldı.

Söz konusu dönemde devreye alınan kapasite içinde ikinci sırada yüzde 28,7 MW’la hidroelektrik santralleri aldı. Toplam kapasitenin 363,8 MW’ını oluşturan hidroelektrik santrallerini 161,7 MW’la güneş enerjisi santralleri takip etti.

Güneş enerjisi santrallerinin yılın ilk dört ayında devreye alınan toplam kapasite içindeki payı yüzde 12,8 seviyesinde gerçekleşirken, Van, Konya ve Mersin en fazla güneş enerjisi kapasitesinin devreye girdiği iller olarak öne çıktı.

Kalan kapasitenin 59 MW’ı biyokütle ve atık ısı, 30,8 MW’ı ise termik santrallerinden geldi.

Böylece, bu dönemde devreye giren yeni elektrik üretim kapasitesinin yüzde 97,5’ini yenilenebilir enerji kaynakları oluşturdu. (AA)

0 Comments

Robert McDonald
Kasım 14 , 2019 Cevapla

Energistically optimize installed base channels after open-source sources. Continually repurpose team driven markets via long-term high-impact imperatives.

Aaron Lennon
Kasım 14 , 2019 Cevapla

Energistically optimize installed base channels after open-source sources. Continually repurpose team driven markets via long-term high-impact.

Leave a comment

Sohbete Başla
Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?